Wizyta w Starej Papierni

W gorącą sobotę, 4 lipca 2015, członkowie FSO Pomorze odwiedzili Starą Papiernię w Łapinie. Wizyta odbyła się na zaproszenie właścicieli http://starapapiernia.eu/ i organizacji Drezyny.pl. W odwiedzinach wzięło udział około 20 osób i kilkanaście pojazdów, oczywiście polskich.

Stara papiernia to kompleks zabytkowych budynków przemysłowych. Ich historia sięga końca XIX w. Przed wojną, była to jedyna fabryka papieru w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Po wojnie zakład nadal produkował papier i tekturę.
Na terenie obiektu znajdują się zabytkowe maszyny służące dawniej do produkcji papieru, poza tym eksponowana jest kuźnia, stolarnia, w ramach stałej ekspozycji prezentowane są dawne przedmioty techniki rolniczej. Tym co najbardziej może zaciekawić miłośników motoryzacji, jest kolekcja motorowerów, głównie polskich, ciągników polskiej produkcji oraz samochodów.
Papiernia znajduje się pomiędzy rzeką Radunią a nieczynną linią kolejową 229, łączącą dawniej Pruszcz Gdański z Łebą. To położenie sprawia, że poza zwiedzaniem zabytków, można spędzić czas pływając kajakami lub udając się na przejażdżkę drezynami. Dzięki gościnności ludzi z Drezyny.pl, członkowie FSO Pomorze mogli miło spędzić czas przejeżdżając spory odcinek linii kolejowej, poruszając drezyny po torach siłą ramion.

DSC_0540_01

DSC_0536_01

DSC01667

Jeszcze raz dziękujemy organizatorom spotkania za zaproszenie.

Fot. Przemysław Czapiewski.
Tekst. Niżyn