FSO Pomorze na 96 Urodzinach Niepodległej

Podobnie jak w roku 2013, członkowie stowarzyszenia brali udział w paradzie z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości w Gdyni.


Zgodnie z tradycją, która sięga jeszcze czasów przedwojennych, Parada Niepodległości przemierzała trasę od Placu Konstytucji, poprzez ul. 10 lutego, aż do Płyty Marynarza na Skwerze Kościuszki.


Stowarzyszenie przygotowało pokaz wyselekcjonowanych modeli produkowanych w Polsce aut. Celem było zwrócenie uwagi na to, że potrafiliśmy produkować w naszym kraju auta, z którymi utożsamiamy się nadal jako Polacy. Zostało to zauwazone w mediach i w artykule Gazeta Wyborcza „Nie dajmy sobie odebrać święta”, wśród zdjęć z kilkunastu parad w kraju, tą gdyńską wspomniano w opisie i pokazano w galerii prezentując przejazd pojazdów FSO Pomorze.

Były wśród nich unikatowy Polonez 1500 w wersji do ruchu lewostronnego, Fiat 126p z II serii produkcyjnej, Fiat 125p 1,5 w wersji milicyjnej, FSO 1500 z ostatniego okresu produkcji, Polski Fiat w wersji Long (Jamnik) oraz na samym końcu służbowy Żuk A07 z ostatniego miesiąca produkcji.Na koniec wszytkie pojazdy uczestniczące w przejeździe oraz niewielka liczba dodatkowych aut, była wystawiona na parkingu przed klubem Marynarki Wojennej „Riwiera”.

Znalzało się tam miejsce dla kilku pojazdów z FSO Pomorze. Między innymi Zastava 1100p, Polonezy Caro 1.6 GLI i 1.4 GLI 16V w stanie idealnym, świetnie odwzorowana replika Poloneza Coupe, Fiaty 125p i 126p oraz Polonez Caro 1.4 a’la Abarth.

Nad pokojowym przebiegiem uroczystych obchodów Święta Niepodległości jak zawsze czuwał znajomy patrol Milicji Obywatelskiej.

Udział milicji obywatelskiej w Paradzie Niepodległości może dziwić, ale z drugiej strony to też symbol nowych czasów. Jeszcze 25 lat temu milicja czuwała nad tym, żeby nikt nie próbował świetować tego dnia.

Niestety, z powodu niespodziewanej awarii, w paradzie nie mogła uczestniczyć Warszawa 223 zespołu DEMONO, którym to autem opiekuje się Stowarzyszenie FSO Pomorze. Układ hamulcowy odmówił posłuszeństwa w ostatniej chwili, w czasie kiedy auto było w drodze na paradę.
Warszawa DeMono

Mamy nadzieje, że auto zaprezentuje się w czasie parady niepodlegści w 2015r.